V tomto příspěvku se dočtete něco o kávě z Guatemaly a o osobních zkušenostech Lukáše Jírovce, který při svých cestách tamní kávu ochutnal.

Guatemala je malebná země, kde káva pro většinu obyvatel není pouze nápoj, ale samotný životní styl. Osobně jsem to mohl pocítit před pár lety, když jsem jel objevovat krásy tamní přírody a procházet se po rozhlehlých plantáží na úpatí sopek. Právě tento styl pěstování činí jejich zrna jedinečná a poskytuje jim řadu minerálu a dalších živin, díky kterým také nabízí zajímavé benefity pro lidské zdraví.
Kvalitní araibika, která se pěstuje na sopkách
Káva se v Guatemale pěstuje od začátku 19. století a již tehdy se tato komodita stala jedním z hlavních pilířů ekonomiky země. Dodnes se tam vývozem a pěstování výběrových zrn živí více než 125 tisíc maloobchodníků, kteří považují svou práci za klíčovou součást identity místních komunit a především také své kultury. Ročně pak dohromady vyprodukují zhruba 3 000 000 až 3 500 000 pytlů kávu.

Tato čísla činí Guatemalu jedním z největších exportérů na světě a co se týká samotné kvality kávy, je ihned po etiopské považována za tu nejkvalitnější.
Důvodem je především sktuečnost, že se tam zrna pěstují v různých mikroklimatech na úpatí sopek, a to v nadmořských výškách mezi 500 až 2000 metry. Půda bohatá na nezbytné minerály jim proto dodává nejen specifickou chuť, ale také úžasné zdravotní přínosy, jako je například podpora srdeční činnosti a trávicího taktu. Obvykle vás poté při konzumaci připraveného nápoje překvapí tóny čokolády, ovoce nebo koření.

Navíc tam nenarazíte na nic jiného než na arabiku, která je obecně zárukou dobré kvality a chuti. To, co dále činí guatemalskou kávu tak výjimečnou, jsou i tradiční postupy jejího zpracování. Většina farmářů totiž zrna sklízí ručně, přičemž pečlivě dbá na to, aby se k zákazníkům dostaly pouze ty nejlepší kousky a nejkvalitnější kousky. Za zmínku pak stojí „mokrá metoda“ zpracování, při níž jsou kávová zrna pravidelně omývána, což pomáhá rozvinout jejich jemné, vyvážené aroma.

Snadná a efektivní příprava kávy
Tradičně se poté v Guatemale káva připravuje v džezvách a s použitím jemně namleté arabiky, která se vaří přímo v horké vodě. Tento snadný a zároveň efektivní způsob umožňuje výslednému nápoji vyniknout přirozenou chutí a stejně tak i aromatem, které si jednoduše zamilujete. Osobně jsem si to vyzkoušel přímo na jedné z tamních farem ve městě Antigua, která je rájem pro každého cestovatele.
Nejenže můžete téměř tam odkudkoli vzhlížet k několika nedalekým sopkám a poznávat krásy historických budov, ale právě také zavítat na některou z tradičních kávových farem, kde vám průvodci vše ukáží, vysvětlí a nakonec vám dají ochutant svůj čerstvě připravený produkt.

Procházka plantážemi byla pro mě jako milovníka kávy zážitkem, na který rozhodně nikdy nezapoemnu. Všechny keře byly pečlivě schované pod stínami stromů a průvodce nám dal ochutnat ještě nevyzrálé plody, které na nich rostly (chutnaly tak trochu jako hrášek). Pak už přišla řada na to, abychom se podívali na sušení zrn.

Guatemalci namísto používání strojů raději využívají sílu slunce, přičemž jak už jsem zmiňoval výše, během toho zrna několikrát promyjí vodou, aby byla co nejjemější a vynikala svým aroma. Jakmile jsou poté hotova, farmáři jimi začínají plnit pytle a ještě nezpracovaná je připravují k vývozu do zahrančí (případně do místních kaváren). Samotné pražení závisí již pouze na odběratelích.

Sopky jsou v Guatemale zároveň velkou hrozbou
Sopky dodávající guatemalské kávě jedinečnou chuť a konzistenci mohou být ovšem zrádné. Bohužel dva rok předtím, než jsem tuto zemi navštívil, došlo k menší erupci, která zahalila jednu z největších plantáži v okolí Antiguy a udělala obrovské a samozřejmě nevratné škody. Bohužel i to je součást tamní kultury a místní mi k tomu řekli jen to, že se to prostě občas děje.

Co na guatemalskou kávu říkáte vy?
